Hangi taşlama makinesi daha iyi: en yüksek kalite ve en güvenilir modellerin gözden geçirilmesi

Makalenin yazarı: Filiz A.

Ne tür taşlama makineler var? Taşlama makineleri iki tipe ayrılır: evsel ve profesyonel.

Ev aletleri daha ucuzdur ve maksimum 60 dakika süreyle kısa süreli kullanıma yöneliktir. Bu tip makineleri karmaşık işler için kullanılmaz, ancak bahçe işleri ve ev kullanımı için ideal bir seçenektir.

En güçlü profesyonel taşlama makinelerinin maliyeti, evdekilerden çok daha yüksektir. Aletin çalışma ömrü uzundur ve günde birkaç saat kesintisiz olarak kullanılabilir. Ayrıca profesyonel modeller, kullanımlarını kolaylaştıran çeşitli seçeneklerle donatılmıştır.

Hangi taşlama makinesi en iyi olduğunu, güvenilir ve uzun süre çalışacağını söylemek kesinlikle imkansızdır. Aletin hangi iş için satın alındığına bağlıdır. Çok basit işleri için, minimum seçenek yelpazesine sahip bir ev tipi taşlama makinesini alabilirsiniz. Çeşitli sorunları çözmeyi ve aynı zamanda ekipmanı uzun süre kullanmayı amaçlıyorsanız, profesyonel bir model satın almak daha iyidir.

Profesyonel ve ev tipi manuel ekipmanların tasarımında pratikte hiçbir fark yoktur. Taşlama makinesi üç ana unsurdan oluşur:

 • Gövdesi. Gövdesinin içinde bir motor bulunmaktadır. Tanınmış markaların çoğu benzinli veya elektrikli taşlama makinelerin gövdeleri kullanımını mümkün olduğunca kolay hale getirmek için ergonomik bir tasarıma sahiptir.

 • Dönen mil. Taşlama başlıklarının farklı çaplara sahip disk elemanlarının sabitlenmesi için tasarlanmıştır.

 • Dişli önü. Bu, dönmenin meydana gelmesi nedeniyle iş milini ve motoru bağlayan elemandır.

Taşlama ekipmanının boyutları ve ağırlığı farklılık gösterir. Çok hafif, 1 kg'dan biraz daha ağır veya 4 kg daha fazla oldukça ağır olabilir.

Uygulama alanı

Taşlama makinesi çok çeşitli görevleri yerine getirir. Özünde aşındırıcı diski olan akülü veya elektrikli bir alettir. Benzinle çalışan versiyonu da var. Cihaz, düz metal yüzeylerin bağlantılarını işler - asıl amacı budur. Ancak diğer görevler için satın alabilirsiniz. Bu:

 • sac metal kesimi;

 • bağlantı parçalarının, boruların kesilmesi;

 • boruların, pürüzlü yüzeylerin parlatılması;

 • seramik, ahşap vb. karoların kesilmesi

Her işlem, kendi kalibresine sahip özel bir çalışma çemberi kullanılarak gerçekleştirilir. Bu nedenle, yalnızca taşlama makinesi satın almak değil, aynı zamanda ona uygun boyutta iyi, dayanıklı diskleeri seçmek de önemlidir.

Evde kullanım için doğru taşlama makinesi nasıl seçilir?

Hangi makineyi seçip satın almanın en iyi olduğunu bilmiyorsanız, aşağıda yayınlanan önerileri dikkate alın. Bir alet seçerken bir takım parametrelere dikkat etmek önemlidir. Her birine ayrıntılı olarak bakalım.

Diskin çapı, taşlama aleti kullanılarak hangi görevlerin çözülmesinin planlandığına bağlı olarak seçilir. Lütfen aşağıdaki boyutlara bakın:

 • 110 ila 115 milimetre çapında bir çalışma diski küçük işler, taşlama ve cilalama için tasarlanmıştır. Kesmek için uygun değildir.

 • 125 mm'lik uç maksimum 40 mm derinliğe kadar kesim yapabilir. Bu, ev aletleri için popüler bir çaptır.

 • 150 mm'lik bir diski yoğun metal, tuğla ve beton ürünleri kesmek için tasarlanmıştır.

 • 180 mm diski derin kesimler için kullanılır.

 • En büyük 230 mm diski profesyonel sorunları çözmek için kullanılır.

Hız ve güç göstergeleri

En güvenilir ve güçlü taşlama makineleri 1000 W'ı aşan güç değerlerine sahiptir. Ev için en ucuz ev tipi makinelerde parametre 500-900 W arasında değişmektedir. Bunun ince metali kesmek için yeterli olduğuna inanılıyor. Hız, diskin dakikadaki devir sayısıdır. Çap büyükse gösterge 9000 rpm arasında değişir, küçükse 12000 rpm'ye ulaşır.

Çalışma

Bahçeniz için günde en fazla bir saat kullanılacak aleti tercih etmek istiyorsanız akülü aleti tercih edebilirsiniz. Pille çalışan taşlama makinesi 1-2 saatlik sürekli kullanım için yeterlidir. Ayrıca elektrik şebekesine bağlantıya bağlı olmayacaktır.

Ancak alet her gün birkaç saat kullanılacaksa akülü model kesinlikle uygun değildir. Bu durumda hangi aleti satın alacağınızı seçerken iyi bir kablolu taşlama makinesi seçin. Şarj etmeye gerek yoktur; ihtiyaç duyulduğu sürece şebekeden çalışacaktır.

Fonksiyonel

En iyi taşlama makinelerinin donatılması gereken en önemli seçenekler:

 • Disk koruması. Alette koruyucu bir mahfaza bulunmalıdır. Güvenliği buna bağlıdır.

 • Hız ayarı. Ekipmanın gerçekleştirdiği görev yelpazesini önemli ölçüde genişleten önemli bir işlev.

 • Disk freni. Görevi, işi tamamlarken çalışma diski yavaşlatmak ve durdurmaktır. Bu seçenek aynı zamanda güvenliği de etkiler. Fren yoksa disk yer çekiminin etkisi altında durana kadar dönecektir. Ve önemli hızlara ulaştıklarından bu durum kullanıcının sağlığı ve hatta hayatı için tehlikelidir.

 • Yumuşak başlangıç sistemi. İyi kalite sergileyen taşlama makinelerde bu fonksiyona sahip olması gerekir. Bu sayede aletin motoru sarsılmadan çalışır.

 • Toz ve döküntülerin giderilmesi. Taşlama makinesi genellikle, makineyi kullanırken toz ve kalıntıları temizleyen bir elektrikli süpürgeyi bağlamak için özel bir nozul ile donatılmıştır.

Ayrıca makinenin üreticisine de dikkat etmeniz gerekiyor: çok sayıda iyi şirket var, bu yüzden seçim yaparken hata yapmamak zor. En kanıtlanmış ve güvenilir üreticiler arasında Bosch, Makita, Kruger, Zubr bulunmaktadır - bu taşlama makinelere genel bir bakış aşağıda sunulmuştur.

En iyi taşlama makineler: güvenilirlik, kalite ve fiyata göre değerlendirme

Ev ve profesyonel kullanıma yönelik en iyi taşlama makineler arasında iyi bir üne ve olumlu tüketici değerlendirmelerine sahip cihazlar yer alır. En iyi taşlama makinelerin değerlendirmesi kullanıcı görüşlerine göre oluşturuldu. Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

Taşlama makinesi ev tipi olup ortalama 650 W güce sahiptir. Güvenilirlik, kalite ve uygun fiyat, bu taşlama makinesinin değerlendirmeye göre tek avantajı değildir. Aynı zamanda yüksek disk dönüş hızı ve çalışma çemberini değiştirme kolaylığı ile de karakterize edilir. Ağırlık hafiftir ve güvenli bir tutuş için ek bir tutamak vardır. Dezavantajı yüksek gürültü seviyesidir.


Avantajları:
 • Güç – 650 Watt

 • Maksimum hız – 12000 rpm

 • Disk çapı – 115 mm

 • Ağırlık – 1,25 kg


Orta güce, rahat tutamağa ve kompakt gövdeye sahip bir alet. Çalışma sırasında neredeyse hiç ısınmaz. Set, ilave bir sap, bir taşlama diski ve koruyucu bir kapak içerir. Kullanıcılara göre titreşim zayıftır. Makineyi tek elle çalıştırabilirsiniz. Yumuşak başlatma veya diskin hız kontrolu ek seçenekler yoktur.

Avantajları:
 • Güç – 720 Watt

 • Maksimum hız – 11000 rpm

 • Disk çapı – 115 mm

 • Ağırlık – 1,8 kg


Değerlendirmedeki en ucuz taşlama makinesi değil - modelin fiyatı diğer üreticilerin analoglarından daha yüksek. Bunun nedeni, cihazın 750 W gücünden veya ek bir patentli seçenek olan KickBack durdurma sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Bu fonksiyon, diske aşırı yük uygulandığında güç kaynağının durdurulmasından sorumludur. Sonuç olarak disk zarar görmez ve aletin çalışma güvenliği artar. Eksiler arasında kullanıcılar rotasyon ayarının olmadığını ve aşırı pahalı olduğunu belirtiyor.


Avantajları:
 • Güç – 750 Watt

 • Maksimum hız – 12000 rpm

 • Disk çapı – 115 mm

 • Ağırlık – 1,8 kg


Optimum fiyat-kalite oranı değerlendirmede yer alan taşlama makinesi. Cihazın gücü 2000 W'tır. Mükemmel ergonomiye sahiptir; kasanın şekli, maksimum kullanıcı konforu için özel olarak tasarlanmıştır. Ek seçenekler arasında iş mili kilitleme ve kazara başlatma engellemesi bulunur. Yumuşak başlangıç yoktur. Tüketiciler ayrıca modelin ağırlığına da dikkat çekiyor. Disk yalnızca düşük hızlarda döner.

Avantajları:
 • Güç – 2000 Watt

 • Maksimum hız – 8500 rpm

 • Disk çapı – 180 mm

 • Ağırlık – 4,9 kg


Taşlama makinelerin değerlendirmesi üreticinin başka bir modelini içerir. Bu, aşırı yük koruması, dengeli bir motor ve titreşim önleme sistemi ile oldukça güçlü bir taşlama makinesidir (1500 W). Onunla çalışmak oldukça uygun. Koruyucu kasa ve toz koruması mevcuttur. Model, 125 mm'ye kadar çapa sahip disklerle çalıştığı için çeşitli malzemelerin kesilmesiyle iyi başa çıkıyor. Ne yazık ki modelde dönüş hızı ayarı sağlanmıyor.

Avantajları:
 • Güç – 1200 Watt

 • Maksimum hız – 10000 rpm

 • Disk çapı – 125 mm

 • Ağırlık – 2,5 kg


Çözüm

Değerlendirmemiz kalite, maliyet ve işlevsellik arasında optimum dengeye sahip taşlama makineleri içeriyordu. Aletler tasarım açısından benzer olmasına rağmen, bazı özellikler bakımından hala farklılık göstermektedir. Bunlar güç, ağırlık, ek seçenekler, güvenlik seviyesidir. Taşlama makinesi nasıl seçilir, eviniz için hangi aleti satın almak en iyisidir? Burada kullanım amaçlarına ve kendi finansal yeteneklerinize göre yönlendirilmeniz gerekir.

Ev kullanımı için taşlama makinesini nasıl seçeceğinizi bilmiyor musunuz? Belirli modelleri zaten test etmiş tüketicilerin incelemelerine dikkat edin. Bir makine seçiminde belirleyici faktörün, alet tarafından gerçekleştirilecek işlerin çeşitliliği olduğunu unutmayın. Kullanım amacına bağlı olarak disk boyutu ve gücü seçilir. Çoğu iş için en iyi seçenek 125-150 mm diskli ve 700-1200 W gücünde bir makinedir. Elbette profesyonel sorunları çözmeyi planlıyorsanız, maksimum çapta çalışma diskine sahip daha güçlü modeller almanız gerekir.

Mutlu alışveriş!

Diğer makaleler