En iyi elektrikli çim biçme makineleri: ana parametreler, avantajlar, dezavantajlar

Makalenin yazarı: Defne D.

Elektrikli çim biçme makinesi, alanın bakımında kullanılan ev aletinin adıdır. Başka bir deyişle, benzinli veya elektrikli tahrikle çalışan motorlu bir tırpan. En iyi elektrikli çim biçme makineler, kendi köşklerin, bahçelerinin veya yazlık alanlarının yanı sıra çiftliklerin sahipleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Motor, torkun bıçaklar veya olta ile temsil edilen kesme elemanına iletilmesini sağlar. Bir mahfaza veya braket koruma görevi görür. Uzunluğu insan boyuna ulaşan çubuk sayesinde ünitenin çalışması daha rahattır. 

Bu tekniği klasik el aletlerinden ayıran özelliği verimliliğin artmasının yanı sıra yüksek manevra kabiliyetidir. Cihaz hassas bir şekilde çalışarak çim biçme makinesi ve daha büyük ekipmanların ulaşamadığı yerlerdeki bitki örtüsüne ulaşır. 

Ne tür çim biçme makineleri vardır: seçim yaparken ana özellikler 

Kısa bir süre önce elektrikli tırpan satın alma ihtiyacını düşünenlere çim biçmek için elektrikli cihazını nasıl seçileceği ve tam olarak neye dikkat edileceği hakkında konuşacağız. 

Güç. Bu rakam çok değişkenlik göstermektedir. Günümüzde gücü 250 ila 3500 watt arasında değişen cihazlar satışa sunulmaktadır. Bu parametre için elektrikli çim biçme makinesi planlanan görevlere göre seçilmelidir. Tam olarak neyi kesmeyi planlıyorsunuz? Bu, 500 W'a kadar güce sahip cihazların kaldırabileceği bir çiçek tarhındaki bitki örtüsü veya çalılar ve küçük dallar olabilir ve bu durumda farklı güç özelliklerine sahip daha ciddi ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır. 

Motor yerleşimi. Motor üstte ve altta olur. Sonuncusu, ismine dayanarak yeryüzünün yüzeyindedir ve genellikle bir kesme kafasının bir parçasıdır. Böyle bir cihazın kullanımı daha kolaydır bu kadınlar ve emekli kişiler için mükemmel bir çözümdür. Böyle bir makine daha manevra kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle en zorlu bölgelerdeki gereksiz bitki örtüsüyle başa çıkmak için. Çubuğun içinde ne var? Çubukta bir kabloyla değiştirilebilen sert bir şaft vardır. Aralarındaki fark sert çalılıkları ve çalıları biçerken fark edilir. Sonuç olarak, kablonun kıvrılacağı ve düz şaftın çalışmaya devam edeceği redüktör üzerindeki basınç artar. 

Ek özellikler 

Çubuk türü. Düz ve kavisli olurlar. İlki profesyonel ve tarım ekipmanlarına kurulur. Onlar üzerinde çalışırken kütlenin tamamı ünitenin kesme kafasına aktarılır, bu da sert bitki örtüsünü kesmenize olanak tanır. Kavisli çubuklar daha fazla ergonomi ile karakterize edilir. Manevra kabiliyeti nedeniyle ulaşılması zor bölgelere ulaşmak mümkündür. Diğer bir avantajı ise cihazın çalışması sırasında daha az fiziksel efor sarf edilmesi, elinizde tutmanın çok rahat olmasıdır. Çubuk tek parça veya katlanabilir bir tasarıma sahiptir. İkincisinin bir arabada taşınması kolaydır. 

Kesme parçası seçeneği. Çoğu cihaz üzerine misina sarılı bir makara ile donatılmıştır. Bu ana kesme kısmıdır. Misina çapı modifikasyona bağlı olarak değişmekte olup 1 ila 3,5 mm arasında değişmektedir. Karakteristik ne kadar yüksek olursa, böyle bir cihazın kaldırabileceği bitki örtüsü o kadar yoğun olur. Misinayı beslemenin 2 yolu vardır. Bazı cihazlarda bobinin yere bastırılmasıyla sağlanır. Diğerlerinde beslenme otomatiktir; bu durumda operatör temelde hiçbir şey yapmaz. Motor açıldığında, kullanılan misina yerine misina verilir. 

Üç ışınlı metal bir bıçak, en yoğun ve en sert çalılıkları kesebilir. Böyle bir kesme elemanı genellikle benzinli çim biçme makinelerinde bulunur. 

Disk bıçakları küçük dallardan ve çalılardan kurtulacaktır. 

Plastik bıçak sarf malzemesidir. Esnek ve dayanıklı plaka, sert çim veya taş üzerine vurulma nedeniyle kırılmaz. 

Kol şekli. Elektrikli çim biçme makinelerinde bu kısım farklı şekillerde gelir. D veya P şeklindeki sap, uzun çalıların kesilmesi için en uygun çözümdür. T veya U şeklindeki saplar, her iki elinizi de kullanabildiğiniz için tekniğe manevra kabiliyeti kazandırır. Hantal modellerde kullanılır. J şeklindeki sap normal tırpanla çim kesiyormuş gibi alınır. 

Ekipmanın ağırlığı önemli bir parametredir. Operatörün titreşimli aletin ağırlığını taşıması gerekecektir. Ağırlık farkı 2 ila 9 kg arasında değişmektedir.

Çim biçme makinelerin türleri

Seçimi kolaylaştıracak bir başka cihaz sınıflandırması da cihazlara güç sağlayan enerji kaynağına göre yapılır: 

Elektrik Elektrikli çim biçme makinelerin tasarımı basittir ve modeller arasındaki farklar motorun yerleştirilmesinde ve kullanımı kolaylaştıran eklerin sağlanmasındadır

Bu teknik şu şekilde olur:

 • Kablolu, 220 V prize takılan bir kabloyla çalışan; 

 • Lityum iyon pillerin güç kaynağı olduğu şarj edilebilir pil.

Kablolu elektrikli çim biçme makinelerinden bahsedersek iki ana avantajı saymamız gerekir. Benzinli modeller kadar ağır değiller çünkü daha basit bir tasarıma sahipler ve yakıt deposu yok. Bu durumda, elektrik motoru ek bir güç kaynağı gerektirmez - tek bir koşul vardır - yakınlarda bir prizin bulunması. 

Pil tipi cihazın kendi avantajları vardır. Öncelikle bir prize bağlı kalmanıza gerek yok. Bunlar elektrikle çalışan cihazlardan bile daha hafiftir. Sunulan üniteler, yumuşak çimleri kesebilir, biçebilir ve seralar dahil en erişilemeyen alanlarda bakım sağlayabilir. Bu alet büyük bir güce sahip olamaz, ancak pil ünitesini bir genç bile çalıştırabilir.

Benzin Benzinle çalışan bir çim biçme makineleri kesinlikle bir güç kaynağına bağlı değildir. Kullanıcı asla ayaklarının altından sarkan bir kabloya rastlamayacak ve pil şarjını izlemeye gerek kalmayacaktır. Cihazların gücü daha fazladır ve maksimum sayıda manipülasyon yapmanıza, hatta sert çalılardan ara vermeden kurtulmanıza olanak tanır. Yağmurlu havalarda veya tüm çimlerin çiy ile kaplandığı sabah saatlerinde cihaz üzerinde çalışmaya izin verilir. 

Dezavantajları arasında: elektrikli modellere göre daha karmaşık tasarım ve bakım. Kullanılmış yakıttan çıkan egzoz atmosfere girdiğinden cihaz çevre dostu olarak adlandırılamaz. 

Benzinli cihazların gücünü beygir gücü cinsinden ve 0,3 ile 4,7 arasında ölçmek gelenekseldir. Doğal olarak, bu parametre ne kadar büyük olursa çalı tırpanı da o kadar güçlü olur

En iyi çim biçme modelini seçiyoruz: yorumlar, avantajlar, dezavantajlar

Bugün, hem tanınmış hem de az bilinen markalar olmak üzere çok çeşitli elektrikli çim biçme makineleri satışta. Etkinliğini kanıtlamış ve deneyimli bahçıvanlar arasında talep gören elektrikli çim biçme makinelerinin bir değerlendirmesini sizin için derledik. Her modelin kendine has özellikleri ve teknik ekipmanın nüansları, artıları ve eksileri vardır. Sunulan incelemelerin seçiminizi yapmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.

280 watt'lık motora sahip elektrikli çalı kesici modeli, 12.500 rpm'ye kadar hızlara ulaşma kapasitesine sahiptir. 1,6 mm'lik misina kalınlığı yumuşak bitki örtüsünü kesmek, ince ve orta kalınlıkta yabani otları yok etmek için yeterlidir. Ancak böyle bir teknik zorlu yabani otların üstesinden gelemez. Bu teknikteki tek kesme elemanı misinadır. Kesme genişliği 23 cm'dir. Bosch'un cihazı ekimler arasındaki yolları işlemek için uygundur. 

Düşük güç yüksek hızı sayesinde bu çim kesicinin verimli çalışmasına engel değildir. Ancak sert ve yoğun bitki örtüsüne sahip bölgelerde misina değişimi yaygınlaşacak. Beslemesi yarı otomatiktir ancak makara kolayca kırılır. Bundan sonra Misinayı kendiniz ayarlamalısınız. Motor altta yer aldığından ıslak çimlerin biçilmesi yasaktır.

Avantajları:
 • Cihaz tipi: taşınabilir;
 • Güç 280 Watt;
 • Kesme çapı 23 santimetre;
 • Kesme elemanı: misina, 1,60 milimetre;
 • Çubuk şekli: düz;
 • Sap şekli: D şeklinde, katlanır;
 • Tekerlekler eksik;
 • Ağırlık 1,9 kg.

Elektrikli çim biçme makineleri arasında ikinci sırada hafif 300W'lık bir çim kesici yer alıyor. Pakette bir misina makarası ve bir omuz askısı bulunmaktadır. Biçilen çalışma alanının genişliği 22 cm'dir. 

Cihazın sorunsuz çalışması için aşırı ısınmamasına dikkat edilmelidir. Dört dakikalık bir çalışmanın ardından ekipmanı 6 dakika süreyle kapatarak motorun soğumasını sağlamanız gerekir. Ancak bu modda bile 4 dönümlük bir alanı 2 saatte kaplamak kolaydır. Birlikte verilen omuz askısı sayesinde elleriniz üzerindeki yük azalır, cihazı birkaç saat elinizde tutmak özellikle zor değildir. 

Avantajları:
 • Cihaz tipi: taşınabilir;
 • Motor gücü 300 W:
 • Hız 12000 rpm;
 • Biçme genişliği 22 santimetre;
 • Misina (1,2 milimetre);
 • Çubuk: düz, sağlam;
 • Omuz askısının varlığı;
 • Tekerlek yok;
 • Ağırlık 3,5 kilogram.

Bahçenizin bakımında değerli bir yardımcı olacak elektrikli çim düzeltici. Ergonomik tasarım, uzun süreli, yorulmadan çalışmayı garanti eder. Kalın bir misina kısa sürede bölgeyi kaplar.

Avantajları:
 • Güç 250 Watt;
 • Misina çapı 1,5 milimetre;
 • Üretim: Çin;
 • Kesme parçası tipi: misina;
 • Çubuk şekli: düz;
 • Ağırlık 1,2 kilogram.

Bahçe ekipmanı üreticisinin elektrikli çim biçme makinesi modeli cihaza manevra kabiliyeti kazandıran ergonomik saplı düz bir çubukla donatılmıştır. 450 W motor geniş bir alanı kapsamanıza olanak tanır. Böyle bir aletin yardımıyla çimleri hızlı bir şekilde işleyebilir ve alanı temiz, güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. 

Kesme ünitesinin yüksek hızı nedeniyle, çim kesici kuru ve uzun çimlerle baş edebilir. Cihazı korumak için dayanıklı plastikten yapılmış bir kasa sağlanmıştır. Cihaz hafiftir ve yorulmadan uzun süre kullanılabilir.

Avantajları:
 • Cihaz tipi: taşınabilir;
 • Motor gücü 450 W;
 • Biçme genişliği 30 cm;
 • Kesme elemanı: misina, 1,4 mm;
 • Çubuk tasarımı: düz;
 • Omuz askısının varlığı;
 • Tekerlek yok;
 • Ağırlık 2,8 kg

En iyi elektrikli çim kesici makinelerini Black Decker üreticisinin bir modeli tamamladı. Cihaz ağ üzerinden çalışır. Cihaza takılan misina, yumuşak çimlerle iyi başa çıkıyor. 

Koruyucu muhafaza sayesinde alet başlığı sert cisimlere temas etmez. Ayrıntılı talimatlar yeni başlayanların bile cihaza hızlı bir şekilde hakim olmasını sağlayacaktır. 

Avantajları:
 • Motor tipi - elektrikli;
 • Voltaj - 220 V;
 • Güç 250 Watt;
 • Hız – 8000 rpm;
 • Biçme genişliği 23 cm'dir;
 • Ağırlık 1,3 kilogram;
 • Gövde plastikten yapılmıştır

Fiyat segmenti aynı zamanda çim kesici makinelerin seçimini de etkiler. Bu nedenle, yazlık eviniz için hangi elektrikli çim biçme makinesi modelini alacağınıza henüz karar vermediyseniz 2023 değerlendirmemizin arasında bakabilirsiniz. 

Elektrikli tırpan satın almadan önce asıl önemli olan bahçe aletini kullanma amacına karar vermektir. Bu, özellikleri seçmenize yardımcı olacaktır. Bu yaklaşım, satın alma işleminden hayal kırıklığına uğramamanızı sağlayacak ve bahçenizi uzun yıllar boyunca düzenli tutacaktır.

Diğer makaleler